Biofficina Toscana Hyaluronic Acid 2% + Peptides 2.5%, 30 ml

Moisturising & plumping facial serum

€ 21,49

(€ 716,33 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Sunday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 2 only € 19,98 / pc-7%

Ireland: Free standard delivery from € 64,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For dull, slack or redness-prone skin
  • Enriched with organic Tuscan mallow
  • Protective & soothing
  • For more supple & firmer-looking skin

Frequently bought together with Biofficina Toscana Antioxidant Facial Emulsion, 50 ml

Biofficina Toscana Hyaluronic Acid 2% + Peptides 2.5%, 30 ml € 21,49 (€ 716,33 / l)
Biofficina Toscana Antioxidant Facial Emulsion, 50 ml € 21,99 (€ 439,80 / l)
Total price: € 43,48
Description

Biofficina Toscana Hyaluronic Acid 2% + Peptides 2.5% is a concentrated face serum with a moisturising and plumping action, formulated with pure hyaluronic acid of different molecular weights and peptides. The 2% concentration of hyaluronic acid helps maintain skin hydration and forms a light protective film on the skin's surface, helping to make it softer, more supple and firmer.



The formula also contains 2.5% amino acid-rich peptides, which help improve the appearance of skin tone and elasticity. Organic Tuscan mallow mucilage completes the formula with moisturising, soothing and refreshing properties. The fresh, fluid, water-based gel texture is easy to apply without feeling heavy and leaves the skin hydrated, plumped and firm, with a visible tightening effect. No added fragrance.



Key features




  • For dull, slack or redness-prone skin

  • With 2% pure hyaluronic acid of different molecular weights

  • With 2.5% peptides

  • With organic Tuscan mallow mucilage

  • Moisturising, plumping, soothing and protective action

  • Helps keep skin supple and firm

  • With a tightening effect

  • Fresh, fluid gel texture with no added fragrance



Directions for use



Apply to the face, neck and décolleté and massage gently until fully absorbed. Use on its own or in combination with other facial treatments according to the skin's needs.

Item no.: BTO-0252
Content: 30 ml
EAN: 8003140491778
Brand: Biofficina Toscana
Product Type: Serums
Skin Type: For all Skin Types, Damaged Skin, Mature Skin
Content by Ethos : Nickel tested, Unisex, Vegan
Certficates: AIAB, Leaping Bunny
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Hyaluronate, Saccharide Isomerate, Glycerin, Palmitoyl Tripeptide-5, Malva Sylvestris Leaf Extract[1], Betaine, Benzyl Alcohol, Sodium Levulinate, Proline, Sodium Anisate, Serin, Inositol, Citricacid, Sodium Citrate, Sodium Benzoate

  1. from controlled organic cultivation
About the Serums
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Biofficina s.r.l, Viale Giuseppe Giusti 273, 55100, Lucca, Italy, www.biofficinatoscana.com/en

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Questions & Answers about Biofficina Toscana Hyaluronic Acid 2% + Peptides 2.5%

Receive answers from other customers who purchased this product. Please forward any other order-related questions to our Customer Service Team.

  • Is the bottle made of plastic or glass? Thanks!

    1 Answer, last answered on 15 April 2022

Customer Reviews

1 English review written for Biofficina Toscana Hyaluronic Acid 2% + Peptides 2.5%

5 customer reviews in all languages

4,3 out of 5 stars
5 stars
7 (58%)
4 stars
3 (25%)
3 stars
1 (8%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
1 (8%)

12 reviews
1 customer review in English
5 customer reviews in all languages