Biofficina Toscana SOS Chestnut Instant Conditioner, 150 ml

Strengthening leave-in treatment with phytokeratin

€ 14,57 € 16,19 -10%

(€ 97,13 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Sunday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 64,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For dry, brittle, treated or coloured hair
  • With organic Tuscan chestnut
  • Moisturising, protective, strengthening & anti-frizz
  • Leave-in formula that detangles without weighing hair down

Frequently bought together with Biofficina Toscana Active Conditioner Concentrate, 200 ml

Biofficina Toscana SOS Chestnut Instant Conditioner, 150 ml € 14,57 (€ 97,13 / l)
Biofficina Toscana Active Conditioner Concentrate, 200 ml € 12,77 (€ 63,85 / l)
Total price: € 27,34
Description

Biofficina Toscana SOS Chestnut Instant Conditioner is a leave-in treatment designed for dry, damaged, treated or coloured hair. The formula contains bio-liquefied organic Tuscan chestnut extract with moisturising and protective properties, combined with plant keratin with strengthening and elasticity-enhancing action.

The bio-liquefied chestnut extract forms a protective film over the lengths that helps preserve moisture and protect the cuticles, making it particularly suitable for hair damaged by treatments or colouring. Organic flaxseed and nettle extracts complete the formula, while its conditioning and anti-frizz action makes hair easier to comb without weighing it down. Hair feels soft, moisturised and manageable. The fragrance features warm, enveloping notes.

Key features

  • For dry, damaged, treated or coloured hair
  • With bio-liquefied organic Tuscan chestnut extract
  • With plant keratin and organic flaxseed extract
  • Moisturising, protective, strengthening and anti-frizz action
  • Helps preserve moisture and protect the cuticles
  • Instantly detangles without weighing hair down
  • Leave-in formula

Directions for use

Spray onto washed, towel-dried hair or onto the hands and distribute over the lengths. Do not rinse. It can be used on its own or in combination with the SOS Chestnut mask.

Item no.: BTO-0259
Content: 150 ml
EAN: 8003140491907
Brand: Biofficina Toscana
Product Type: Hair Care
Hair Type: Colour-treated Hair , Dry hair
Content by Ethos : Nickel tested, Vegan
Certficates: AIAB, Leaping Bunny
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Hydrolyzed Chestnut Extract[1], Linum Usitatissimum Seed Extract[1], Urtica Diocia (Nettle) Leaf Extract[1], Dipalmitoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Benzyl Alcohol, Behenamidopropyl Dimethylamine, Parfum, Lactic Acid, Benzoic Acid, Glycerin, Dehydroacetic Acid, Sodium Hydroxyde, Citricacid, Soy Amino Acids, Wheat Amino Acids, Arginine Ferulate, Serin, Threonine, Sodium Benzoate, Tocopherol (Vitamin E), Potassium Sorbate

  1. from organic cultivation
About the SOS Castagna Product Line
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Biofficina s.r.l, Viale Giuseppe Giusti 273, 55100, Lucca, Italy, www.biofficinatoscana.com/en

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Biofficina Toscana SOS Chestnut Instant Conditioner

4 customer reviews in all languages

4,2 out of 5 stars
5 stars
10 (58%)
4 stars
2 (11%)
3 stars
4 (23%)
2 stars
1 (5%)
1 Stars
0 (0%)

17 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 4 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder