CENTIFOLIA Neutral Micellar Water, 500 ml

Particularly mild facial cleanser with prebiotics

€ 7,10 € 7,89 -10%

(€ 14,20 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Sunday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 64,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For sensitive & reactive skin
  • Mildly cleanses the skin
  • Unscented & sulphate-free

Frequently bought together with benecos benecosBIO "Aufbügler:in" Face Serum, 50 ml

CENTIFOLIA Neutral Micellar Water, 500 ml € 7,10 (€ 14,20 / l)
benecos benecosBIO "Aufbügler:in" Face Serum, 50 ml € 4,67 (€ 93,40 / l)
Total price: € 11,77
Description

This micellar water cleanses particularly gently while protecting sensitive and reactive skin. It removes impurities, traces of pollution and water-resistant make-up, leaving skin clean and fresh. Ideal for the whole family.

Application:

  • Apply to the face, eyes, lips and neck in the morning and/or evening using a cotton pad.
  • Do not rinse.
Item no.: XDK-CENT-90018945
Content: 500 ml
EAN: 3537090018945
Brand: CENTIFOLIA
Consistency / Dosage Form: Liquid
Product Type: Facial Cleansers
Skin Type: Damaged Skin, Sensitive Skin
Content by Ethos : Pregnancy-safe , Sulphate-free , Unisex, Unscented , Vegan
Fragrances: Neutral
Certficates: Cosmébio
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Bottle
For Whom - Babies & Kids: Baby, Child
Ingredients (INCI)

Aqua, Glycerin, Caprylyl/Capryl Glucoside, Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Juice Powder[1], Alpha Glucan Oligosaccharide, Propandiol, Rhamnose, Glucose, Gluconic Acid, Citric Acid, Sodium Benzoate

  1. Ingredients from organic farming
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for CENTIFOLIA Neutral Micellar Water