Douces Angevines Julie & Theo Deodorant, Theo (50 ml)

Delicate & natural protection for women & men

€ 19,79 € 21,99 -10%

(€ 395,80 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Fragrance: Theo

Powerful herbaceous and woody scent. Perfect for men.

In stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Monday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 64,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Pure, plant raw materials
  • Doubles as a perfume
  • Neutralises odours
  • Available in 2 fragrances

Frequently bought together with Douces Angevines Julie & Theo Deodorant, Julie (50 ml)

Douces Angevines Julie & Theo Deodorant, Theo (50 ml) € 19,79 (€ 395,80 / l)
Douces Angevines Julie & Theo Deodorant, Julie (50 ml) € 19,79 (€ 395,80 / l)
Total price: € 39,58
Description

The innovative active ingredient complex made from different plants and herbs restores and regulates sweat production without preventing the body from adjusting to temperatures or detoxification. Thanks to selected essential oils, odours are neutralised and only a fresh fragrance remains.

Available as:

  • Julie: Fresh lemon scent. Suitable for women. With a soothing fragrance.
  • Theo: Powerful herbaceous and woody scent. Perfect for men.

Properties:

  • free from synthetic additives & animals derivatives
  • without preservatives & fragrances
  • not tested on animals
  • purely natural ingredients from controlled organic farming

Application:

  1. Spray directly on the underarms.
  2. Also suitable as a perfume.
Item no.: DA-3555960000401
Content: 50 ml
EAN: 3555960000401
Brand: Douces Angevines
Consistency / Dosage Form: Liquid
Product Type: Deodorants , Men's Cosmetics
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Contains alcohol , Vegan
Fragrances: Floral, Woody, Citrus / Citrusy
Certficates: Cosmébio, ECOCERT, One Voice
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Glass, Spray bottle
Ingredients (INCI)

Alcohol[2], Aqua, Rosmarinus Officinalis Leaf Water[3], Mentha Piperata Flower/Leaf/Stem Water[3], Agave Tequilana Leaf Extract[3], Parfum (Essential Oil), Canarium Luzonicum (Elemi) Oil, Santalum Austrocaledonicum Wood Oil, Citrus Aurantium Amara (Bitter Orange) Flower Oil[3], Abies Balsamea (Balsam Canada) Needle Oil[3], Hyssopus Officinalis Extract[3], Salvia Officinalis (Sage) Leaf Extract[3], Leptospermum Scoparium Branch/Leaf Oil, Equisetum Arvense Extract[3], Ribes Nigrum (Black Currant) Bud Extract[3], Linalool[1], Limonene[1], Eugenol[1], Geraniol[1], Farnesol[1], Citral[1]

  1. natural components of the essential oil
  2. Made with organic ingredients
  3. Ingredients from organic farming
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Douces Angevines, 4 Venelle Tire-Jarret, La Roche Foulques, 49140, Rives du Loir en Anjou, France, www.doucesangevines.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for Douces Angevines Julie & Theo Deodorant

3 customer reviews in all languages

4,3 out of 5 stars
5 stars
5 (71%)
4 stars
1 (14%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
1 (14%)

7 reviews
1 customer review in English
3 customer reviews in all languages

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder