Ecco Verde Curly Girl Low-Poo Care Set, 550 ml

Nourishing products for curly & frizzy hair

€ 60,49

(€ 109,98 / l, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 550 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Sunday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 64,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 1x CoWash for Curly Hair, 200 ml
  • 1x Aloe Vera Gel, 150 ml
  • 1x Curl Styling Cream, 200 ml
  • 1x Biobased Hairbrush

Frequently bought together with Gyada Cosmetics Curly Hair Conditioner, 200 ml

Ecco Verde Curly Girl Low-Poo Care Set, 550 ml € 60,49 (€ 109,98 / l)
Gyada Cosmetics Curly Hair Conditioner, 200 ml € 15,29 (€ 76,45 / l)
Total price: € 75,78
Description

If you love the low-poo method for cleansing your curls, this set is perfect! It includes a co-wash that cleanses the hair particularly gently while caring for it at the same time. It adds shine and softness and can be distributed using the GLOV brush, which also gently detangles the hair. The aloe vera gel and styling cream provide extra moisture and pleasant definition after cleansing.

This set includes:

  • Biofficina Toscana CoWash for Curly Hair

    Rating: (74)

    CoWash for Curly Hair from Biofficina Toscana

    Cleanses & conditions curly hair in one step

    Content: 200 ml

    • For wavy & curly hair
    • With organic amaranth & kiwi
    • Moisturising, antioxidant & smoothing
    • Cleanses & conditions without weighing hair down
  • Gyada Cosmetics Curl Styling Cream

    Rating: (554)

    Curl Styling Cream from Gyada Cosmetics

    Defines & shapes without weighing the hair down

    Content: 200 ml

    • Perfect for wavy hair
    • Tames & nourishes
    • Rich in nourishing oils
  • La Saponaria Aloe Vera Gel

    Rating: (137)

    Aloe Vera Gel from La Saponaria

    Versatile cosmetics in high purity

    Content: 150 ml

    • For all skin & hair types
    • Intensively moisturising
    • Ideal as an after-sun or aftershave
  • GLOV Biobased Hairbrush

    Rating: (28)

    Biobased Hairbrush from GLOV

    For naturally shiny hair

    Content: 1 pc

    • Suitable for all hair types
    • Gentle combining action
    • Ideal for distributing products through the hair
Item no.: SPE0040
Content: 550 ml
Brand: Ecco Verde
Consistency / Dosage Form: Gel
Sunscreen Application : Hair
Product Type: Body Care , Hair Brushes & Combs, Hair Styling , Co-Wash
Skin Type: For all Skin Types
Hair Type: Colour-treated Hair , For All Hair Types , Coarse/Frizzy Hair , Curly hair, Damaged hair, Dry hair
Content by Ethos : Curly Girl Method Approved, Nickel tested, Unisex, Unscented , Vegan
Fragrances: Neutral, Fruity
Certficates: AIAB, Leaping Bunny, UK Vegan Society, BDIH - Cosmos Organic
PAO: 6 months
Material: Plastic
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Tube
For Whom - Babies & Kids: Child
Ingredients (INCI)

Curl Styling Cream

Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Cetearylalcohol, Glycerin, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearat Citrat, Linum Usitatissimum Oil[1], Vitis Vinifera Seed Oil, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil[1], Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Arnica Montana Flower Extract[1], Arctium Lappa (Burdock) Root Extract[1], Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[1], Calendula Officinalis Flower Extract[1], Glyceryl Oleate, Panthenol, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Parfum[2], Benzyl Alcohol, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citricacid

  1. from controlled organic cultivation
  2. According to the AIAB guidelines

CoWash for Curly Hair

Aqua, Behenamidopropyl Dimethylamine, Behenylalkohol, Cetearylalcohol, Sucrose Cocoate, Glyceryl Caprylate, Lactic Acid, C13‐15 Alkane, Glycerin, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Actinidia Deliciosa Fruit Extract[1], Amaranthus Caudatus Seed Extract, Aroma, Limonene, Benzyl Alcohol, Phenoxyethanol, Sorbitan Caprylate, Benzoic Acid, Methionine, Dehydroacetic Acid, Sodium Benzoate

  1. from controlled organic cultivation

Aloe Vera Gel

Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Acacia Senegal Gum, Xanthan Gum, 1.2-Hexanediol, Sodium Dehydroacetate, Benzyl Alcohol, Sodium Phytate

  1. from organic cultivation / natural origin
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Ecco Verde Curly Girl Low-Poo Care Set