Gyada Cosmetics Lifting Sheet Mask for First Wrinkles, 15 ml

Smoothing treatment in a compostable bamboo fibre cloth

€ 6,38 € 7,09 -10%

(€ 425,33 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 15 ml

Only 7 items in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Monday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 64,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Ideal for the first signs of wrinkles
  • Anti-ageing properties
  • AIAB AIAB
  • Nickel tested Nickel tested
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with Delidea Vitis & Pomegranate First Wrinkles Face Mask, 20 ml

Gyada Cosmetics Lifting Sheet Mask for First Wrinkles, 15 ml € 6,38 (€ 425,33 / l)
Delidea Vitis & Pomegranate First Wrinkles Face Mask, 20 ml € 1,97 (€ 98,50 / l)
Total price: € 8,35
Description

The Lifting Sheet Mask for First Wrinkles is a sheet face mask infused with a serum rich in anti-ageing ingredients and firming properties. Its formula also contains acetyl octapeptide-3, which can stimulate collagen production, as well as plant extracts from centella, boswellia and birch.

Application:

  • Open the mask and apply to dry, cleansed skin.
  • Leave it on for at least 15 minutes (or longer).
  • Then remove the mask and gently massage in any remaining product.
  • Alternatively, any residue can be removed with a cotton pad.
Item no.: GYA-GC025.1
Content: 15 ml
EAN: 8054609982528
Brand: Gyada Cosmetics
Type of Accessory : Disposable Product
Consistency : Sheet Masks
Consistency / Dosage Form: Cloth
Product Type: Face Masks
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Nickel tested, Vegan
Certficates: AIAB
PAO: 6 months
Warning: Avoid contact with eyes and rinse with plenty of water if necessary, Do not swallow / drink, For external use only. , Use only on intact skin, Store product safely and out of reach of children
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Sachet
Ingredients (INCI)

Aqua, Propandiol, Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Glycerin, Sodium Hyaluronate, Acetyl Octapeptide-3, Caffeine, Betula Alba Leaf Extract, Polyglyceryl-4-Caprate, Centella Asiatica Extract, Boswellia Serrata (Frankincense) Extracts, Camelia Sinensis Leaf Extract[1], Equisetum Arvense Extract[1], Vitis Vinifera Fruit Extract[1], Xanthan Gum, Parfum, Benzyl Alcohol, Ethylhexylglycerin, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Citric Acid, Caprylyl Glycol, Sodium Pca, Resveratrol, Tocopherylacetat, Phenylethanol, Lactic Acid, Sodium Hydroxyde, Potassium Sorbate

  1. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: GYADA COSMETICS S.R.L., Via Dei Belfiore 71, 95028, Valverde (CT), Italy, info@gyadacosmetics.com, www.gyadacosmetics.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Gyada Cosmetics Lifting Sheet Mask for First Wrinkles

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder