LOGONA Anti-Dandruff Shampoo, 250 ml

Gentle cleansing & care for a problematic scalp

€ 8,36 € 9,29 -10%

(€ 33,44 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Sunday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 6 only € 7,61 / pc-18%

Ireland: Free standard delivery from € 64,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for flaky scalp types
  • Sulphate-free & mild
  • Balancing properties

Frequently bought together with lavera Complete Care Fluoride-Free Toothpaste, 75 ml

LOGONA Anti-Dandruff Shampoo, 250 ml € 8,36 (€ 33,44 / l)
lavera Complete Care Fluoride-Free Toothpaste, 75 ml € 3,05 (€ 40,67 / l)
Total price: € 11,41
Description

The Anti-Dandruff Shampoo is specially developed for the needs of irritated, dry and dandruff-prone scalp types. Mild cleansing substances and an innovative plant-based active ingredient complex with organic juniper oil and selected extracts gently cleanse and care for an unbalanced scalp.

Application:

  • Recommended for daily use, especially for dandruff-prone and dry scalp types.
Item no.: LOGO-00230
Content: 250 ml
EAN: 4017645008014
Brand: LOGONA
Consistency / Dosage Form: Liquid
Product Type: Shampoos
Hair Type: Dandruff-prone Hair
Content by Ethos : Sulphate-free , Unisex, Vegan
Certficates: NaTrue
PAO: 6 months
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Bottle
Ingredients (INCI)

Aqua, Alcohol[1], Coco Glucoside, Glycerin, Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Pca, Sodium Cocoyl Glutamat, Xanthan Gum, Glyceryl Oleate, Betaine, Citric Acid, Juniperus Oxycedrus Wood Oil[1], Rosmarinus Officinalis Leaf Extract[1], Populus Nigra Bud Extract, Phytic Acid, Betula Alba Leaf Extract[1], Urtica Dioica (Nettle) Extract[1], Levulinic Acid, Salix Alba (Willow) Bark Extract, Sodium Levulinate, Tannic Acid, Tocopherol (Vitamin E), Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Lecithin, Ascorbyl Palmitate

  1. from controlled organic cultivation
Manufacturer's Note
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: LOGOCOS Naturkosmetik GmbH & Co. KG, Zur Kräuterwiese 6, 31020, Salzhemmendorf, Germany, post@logocos.de, www.logocos.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for LOGONA Anti-Dandruff Shampoo

29 customer reviews in all languages

3,9 out of 5 stars
5 stars
30 (46%)
4 stars
13 (20%)
3 stars
11 (16%)
2 stars
8 (12%)
1 Stars
3 (4%)

65 reviews
1 customer review in English
29 customer reviews in all languages

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder