English Tea Shop Organic Happy Me, 15 pyramid bags (30 g)

A journey to the Orient in your tea cup

€ 4,09

(€ 136,33 / kg, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 15 pyramid bags

In stock from October 16

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Ireland: Free standard delivery from € 64,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Spicy and flavourful, citrus notes
  • 100% organic ingredients
  • Plastic-free packaging

Frequently bought together with TEEKANNE Queen Camomile Organic Luxury Bag , 20 tea bags (45 g)

English Tea Shop Organic Happy Me, 15 pyramid bags (30 g) € 4,09 (€ 136,33 / kg)
TEEKANNE Queen Camomile Organic Luxury Bag , 20 tea bags (45 g) € 12,89 (€ 286,44 / kg)
Total price: € 16,98
Description

Lemongrass, orange, ginger and Ceylon cinnamon lend this dynamic tea blend fresh notes with bold aromas of spices. Tangy and elegant, a fabulous organic tea reminiscent of exciting adventures in caravans across the Orient.

All ingredients are organically grown and carefully processed. Packaged in a pretty and compostable paper box. All foil packaging is fully compostable with garden compost.

Preparation: Heat water to 100°C, pour over the tea and let it steep for 3 to 5 minutes, depending on your taste.

Item no.: XPI-RON-59721
Content: 30 g
EAN: 680275059721
Brand: English Tea Shop
Consistency / Dosage Form: Tea Bags
Product Type: Tea & Accessories
Content by Ethos : Gluten-free, Caffeine-free , Vegan
Certficates: EU Organic Logo
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Content (tea): Teabags
Steeping time : 3 minutes, 4 minutes, 5 minutes
Happy Me - Organic herbal tea

34 % Lemongrass [1], 22 % Apples[1], 14 % Orange peel[1], 12 % Ginger root[1], 8 % Cardamom[1], 4 % Coriander[1], 4 % Cinnamon[1], 2 % Calendula flowers[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Responsible food business operator: Royal Nature GmbH & Co KG, Langenscheid 2-6, 58553, Halver, Germany, www.royal-nature.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for English Tea Shop Organic Happy Me

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder