Gyada Cosmetics Cleansing Gel, 100 ml

Gentle face wash with chamomile and cornflower

€ 7,28 € 8,09 -10%

(€ 72,80 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

Only 7 items in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Monday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 64,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Removes dirt and make-up
  • Maintains the skin’s natural balance
  • Very gentle on the skin
  • AIAB AIAB
  • Nickel tested Nickel tested
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with benecos benecosBIO "Aufbügler:in" Face Serum, 50 ml

Gyada Cosmetics Cleansing Gel, 100 ml € 7,28 (€ 72,80 / l)
benecos benecosBIO "Aufbügler:in" Face Serum, 50 ml € 4,67 (€ 93,40 / l)
Total price: € 11,95
Description

This mild cleansing gel gently removes impurities and make-up without disrupting the skin’s natural balance. The formula containing chamomile and cornflower is nourishing and particularly gentle on the skin.

Directions for use:

  • Apply to damp skin with circular movements and massage gently.
  • Rinse.
Item no.: GYA-GC161
Content: 100 ml
EAN: 8054609982696
Brand: Gyada Cosmetics
Consistency / Dosage Form: Gel
Product Type: Facial Cleansers
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Nickel tested, Vegan
Certficates: AIAB
PAO: 6 months
Warning: Avoid contact with eyes and rinse with plenty of water if necessary, Do not swallow / drink, For external use only. , Use only on intact skin, Store product safely and out of reach of children
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Facial cleanser (texture): Cleansing Gels
Packaging Type: Tube
Ingredients (INCI)

Aqua, Glycerin, Xanthan Gum, Centaurea Cyanus Flower Water, Calendula Officinalis Flower Extract[1], Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract[1], Agastache Mexicana Flower/Leaf/Stem Extract, Malva Sylvestris Flower/Leaf Extract[1], Guaiazulene, Benzyl Alcohol, Lauryl Glucoside, Disodium Cocoamphodiacetate, Cocamidopropyl Betaine, Polyglyceryl-4 Caprylate, Parfum[2], Sodium Chloride, Sodium Lauroyl Glutamate, Decyl Glucoside, Diglycerin, Lactic Acid, Citric Acid, Sodium Benzoate

  1. from organic cultivation
  2. According to the AIAB guidelines
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: GYADA COSMETICS S.R.L., Via Dei Belfiore 71, 95028, Valverde (CT), Italy, info@gyadacosmetics.com, www.gyadacosmetics.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Gyada Cosmetics Cleansing Gel