Biofficina Toscana Red Berry Face Scrub, 100 ml

Purifying cleansing for fresh, radiant skin

€ 17,39

(€ 173,90 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Sunday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 2 only € 16,17 / pc-7%

Ireland: Free standard delivery from € 64,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For dull, lacklustre skin
  • With Rubiox® & microgranules
  • Exfoliating, moisturising & antioxidant
  • Removes dead skin cells & impurities

Frequently bought together with Biofficina Toscana Active Conditioner Concentrate, 200 ml

Biofficina Toscana Red Berry Face Scrub, 100 ml € 17,39 (€ 173,90 / l)
Biofficina Toscana Active Conditioner Concentrate, 200 ml € 14,19 (€ 70,95 / l)
Total price: € 31,58
Description

Biofficina Toscana Red Berry Facial Scrub is an exfoliating treatment with naturally derived microgranules from cranberry skin and seeds, designed to gently remove dead skin cells and impurities and restore luminosity to the skin. The formula contains Rubiox®, an active ingredient obtained from organically grown Tuscan mulberries, gooseberries and currants, with antioxidant and protective properties.

The formula is enriched with organic olive oil, squalane, urea and glycerine with moisturising, emollient and protective properties. Organic extracts of passionflower, mint and lemon complete the formula with soothing and refreshing action. Effective yet gentle exfoliation helps refine the appearance of the skin, leaving it soft, smooth, firm and luminous. The fragrance features sweet and delicate red berry notes.

Key features

  • For dull, lacklustre skin
  • With microgranules from cranberry skin and seeds
  • With Rubiox® from organic Tuscan red berries
  • With organic olive oil, squalane, urea and glycerine
  • With organic extracts of passionflower, mint and lemon
  • Exfoliating, moisturising, antioxidant and protective action
  • Helps remove dead skin cells and impurities
  • Leaves the skin soft, smooth, firm and luminous

Directions for use

Apply a small amount of product to the skin of the face and neck and massage gently using circular movements. Rinse thoroughly.

Item no.: BTO-0154
Content: 100 ml
EAN: 80999287
Brand: Biofficina Toscana
Types of Facial Peels : Mechanical Peels
Consistency / Dosage Form: Scrub
Product Type: Face Scrubs
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Nickel tested, Vegan
Fragrances: Fruity
Certficates: AIAB, Leaping Bunny
Packaging Type: Tube
For Whom - Babies & Kids: Child
Ingredients (INCI)

Aqua, Ethylhexyl Palmitate, Caprylic/Capric Triglyceride, Stearyl Stearate, Cetearylalcohol, Glyceryl Stearate Se, Myristyl Myristate, Hydrated Silica, Glycerin, Cetearyl Glucoside, Sorbitan Olivate, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[1], Squalen, Morus Nigra Fruit Extract[1], Vaccinium Myrtillus (Heidelbeere) Fruit Extract[1], Ribes Nigrum (Black Currant) Fruit Extract[1], Ribes Uva-Crispa Fruit Extract[1], Euphorbia Cerifera (Candelilla) Cera, Mentha Piperita (Peppermint)[1], Passiflora Incarnata Flower Extract[1], Citrus Limon (Lemon) Peel Extract[1], Jojoba Esters, Mannitol, Urea, Betaine, Benzyl Alcohol, Parfum, Propandiol, Xanthan Gum, Phenylethanol, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Undecyl Alcohol, Benzoic Acid, CI 77491 (Iron Oxide), Dehydroacetic Acid, Sodium Hydroxyde, Tocopherol (Vitamin E)

  1. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Biofficina s.r.l, Viale Giuseppe Giusti 273, 55100, Lucca, Italy, www.biofficinatoscana.com/en

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

4 English reviews written for Biofficina Toscana Red Berry Face Scrub

75 customer reviews in all languages

4,3 out of 5 stars
5 stars
78 (57%)
4 stars
36 (26%)
3 stars
12 (8%)
2 stars
3 (2%)
1 Stars
7 (5%)

136 reviews
4 customer reviews in English
75 customer reviews in all languages

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder