Zao Intuitive Skin Cleansing Micellar Jelly, 100 ml

Sulfate-free cleanser with aloe vera & witch hazel

€ 12,86 € 14,29 -10%

(€ 128,60 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Ireland: Free standard delivery from € 64,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Removes make-up & dirt
  • Refreshing

Frequently bought together with Zao Regenerating Concentrated Serum, 30 ml

Zao Intuitive Skin Cleansing Micellar Jelly, 100 ml € 12,86 (€ 128,60 / l)
Zao Regenerating Concentrated Serum, 30 ml € 27,89 (€ 929,67 / l)
Total price: € 40,75
Description

With its pleasant vanilla scent, this body wash is a sensual delight while gently removing make-up and impurities. It leaves the skin refreshed and clean and nourishes all skin types - including sensitive complexions - with organic bamboo, aloe vera and witch hazel.

Application:

  • Pour a pea-sized amount of gel on a cotton pad or a reusable cleansing pad and gently rub it over the face, eyes and neck.
  • Alternatively, apply the gel to the face with moist hands, emulsify to cleanse then rinse thoroughly.
Item no.: ZAO-101901
Content: 100 ml
EAN: 3700756609010
Brand: Zao
Product Type: Facial Cleansers
Skin Type: For all Skin Types, Sensitive Skin
Content by Ethos : Sulphate-free , Vegan
Fragrances: Vanilla
Certficates: ECOCERT - Cosmos Organic, Cosmébio - COSMOS ORGANIC
PAO: 12 months
Facial cleanser (texture): Cleansing Gels
Packaging Type: Tube
Ingredients (INCI)

Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Glycerin[2], Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Water[1], Phyllostachys Prominens Leaf Water[1], Decyl Glucoside, Leuconostoc/ Radish Root Ferment Filtrate, Parfum, Lactobacillus, Cocos Nucifera (Coconut) Fruit Extract, Sodium Phytate, Citricacid, Xanthan Gum, Polyglyceryl-3 Cocoate, Polyglyceryl-4-Caprate, Polyglyceryl-6 Caprylate/Caprate, Polyglyceryl-6 Ricinoleate, Sodium Hydroxyde, Alcohol

  1. from organic cultivation
  2. made from organic raw materials
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Cosm’Etika France, chemin des Gorces 265, 26750, Génissieux, France, contact@zaomakeup.com, zaomakeup.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Zao Intuitive Skin Cleansing Micellar Jelly

1 customer review in all languages

4,5 out of 5 stars
5 stars
1 (50%)
4 stars
1 (50%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.